Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contributii la stat pentru angajat prin conventie cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contributii la stat pentru angajat prin conventie cu AJOFM

sunt angajata cu salariul minim pe economie dar la societatea noastra angajatorul plateste darile lui catre stat iar eu ca salarit pe ale mele....din pacte cand mi-a adus foia in care preciza cat am salriul la cartea de munca mi-a parut ca am de plata 240 lei, in loc de 214 lei.si cand l-am intrebat mi-a zis ca .contributiile catre cartea de munca se maresc lunar...ceea ce stiu si de la alti salariati din alte societati ca nu este adevarat.....va rog sa ma sfatuiti si pe mine, mai laes ca stiu ca eu nu platesc nici somaj pt ca am fost angajata prin conventie cu somajul fiind absolvent
Contributiile nu le platiti dvs , ci angajatorul . El va retine, calcula si plati contributiile individuale aferente venitului realizat de catre salariat.

Art.40 (2) Angajatorului in revin, in principal, urmatoarele obligatii:
....
f) sa plateasca toate contributiile si impozitele aflate in sarcina sa, precum si sa retina si sa vireze contributiile si impozitele datorate de salariati, in conditiile legii;
....

Un calcul privind contributiile pentru salariul minim brut pe economie , gasiti aici
[ link extern ]

Cotele contributiilor sociale pentru anul 2014 au fost stabilite odata cu adoptatea Legii bugetului de stat si a Legii bugetului de asigurari sociale.
Cotele contributiilor nu se maresc in fiecare luna, asa cum sustine angajatorul dvs.

Puteti depune o sesizare la ANAF.