avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Profit sau pierdere dupa corectare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Profit sau pierdere dupa corectare

Buna ziua,
Tin contabilitate la o societate de comert si am omis inregistrarea in 2013 a unei facturi de servicii in valoare de 400 ron de la furnizori. Am intocmit bilantul pe 2013 si nu mai pot face nici o modificare. Inregistrarea acestei facturi pe cheltuieli in 2013 ar fi determinat incheierea exercitiului financiar cu o pierdere de 250 ron. Omiterea ei genereaza un profit de 150 ron in 2013 si cresterea cheltuielilor cu 400 ron in 2014 - datorita inregistrarii facturii respective in exercitiul curent.
Va rog frumos sa-mi spune-ti daca pot inregistra acesta factura in 2014 si care sunt consecintele (o posibila amenda, sau alceva) in cazul vreunui control.
Va multumesc!
Potrivit pct.63 din ANEXA la OMFP nr.3055/2009,aceasta eroare fiind nesemnificativa,se corecteaza pe seama contului de profit si pierdere in anul 2014. Nu este cazul sa va faceti griji in privinta primirii vreunei sanctiuni,pentru anul anterior ati raportat profit in plus,rezultat din omiterea inregistrarii acelei facturi.Nu ati specificat daca firma este sau nu platitoare de TVA.Daca este platitoare de TVA,trebuie ca in decontul de TVA sa inscrieti suma aferenta pe rd.de regularizare taxa dedusa,iar D 394 se va corecta prin depunerea unei noi declaratii care va include si acea factura.
Buna dimineata,
Va multumesc mult pentru raspuns.
Precizez ca factura este emisa de o firma neplatitoare de TVA.
In aceasta situatie inregistrarile
621=401 400
401=5311 400
121=621 400
efectuate in ianuarie 2014 sunt corecte?
Va multumesc!
Sunt corecte. Totusi,de ce contul 621 si nu 628 ?Exista si un contract de colaborare ?
Da, exista un contract de colaborare.
Si va mai rog frumos sa-mi spune-ti daca la intocmirea bilantului pe 2014, este nevoie sa precizez in vreo nota explicativa aceasta eroare si daca da, cum sa fac acest lucru.
Va multumesc!
Nefiind vorba de un element semnificativ(asa cum se prevede la pct.269 din ANEXA la OMFP nr.3055/2009),nu cred ca trebuie sa fie prezentate informatii aferente, in notele explicative la situatiile financiare ale anului 2014.

Alte discuții în legătură

Eroare contabila- omitere factura anul precedent vioop vioop Am o factura de mobilier cu data de 30 noiembrie 2011 care nu a fost inregistrata. Am constatat omiterea ei in luna ianuarie. Cum o inregistrez avand in vedere ... (vezi toată discuția)
Conturile 117 si 471 Enea Petra Enea Petra In anul 2008, s-a inregistrat in contul 471 o suma X, dar se regaseste si in prezent in balanta, contul 471 nefiind inchis. Se poate inregistra in anul 2012, ... (vezi toată discuția)
Cum se corecteaza inregistrarea de 2 ori a aceleasi facturi in anii anteriori cornel2012 cornel2012 Am descoperit ca s-a inregistrat o factura de 2 ori in anul 2009. E vorba de contul 303. Are sold debitor 527 ron. S-a inregistrat o achizitie de 2 birouri. ... (vezi toată discuția)