Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cum se corecteaza inregistrarea de 2 ori a aceleasi ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cum se corecteaza inregistrarea de 2 ori a aceleasi facturi in anii anteriori

Am descoperit ca s-a inregistrat o factura de 2 ori in anul 2009. E vorba de contul 303. Are sold debitor 527 ron. S-a inregistrat o achizitie de 2 birouri. S-a operat 603= 303 si in loc sa fie sold 0, nu s-a constatat la vremea respectiva ca era inregistrata de 2 ori suma (303=401).
Am inteles ca erorile contabile se corecteaza cu ajutorul contului 1174. Asa ca am efectuat urmatoarea inregistrare: 1174=303 527ron. Dar nu mi se pare ok, deoarece aceasta suma practic trebuie stornata (fiind inregistrata de 2 ori), nu sa imi apara la rezultatul reportat, suma ce nu trebuia sa existe.

Va rog sa imi spuneti care ar fi inregistrarea contabila corecta. Multumesc!
cornel2012, utilizator
Corectarea erorilor in contabilitate aferente exercitiilor financiare precedente se face cu ajutorul contului 1174, dar spunet-mi si mie ce inregistrare este aceasta 303=603 :O ? Inregistrarea dubla unde este? Dvs. ati scris astfel:
S-a operat 303= 603 si in loc sa fie sold 0, nu s-a constatat la vremea respectiva ca era inregistrata de 2 ori suma (303=401).

la darea in folosinta (luna urmatoare achizitiei) s-a inregistrat 603=303.

Anterior s-a efectuat inregistrarea achizitiei: 303 = 401.3 527 ron. Aceasta ultima inregistrare s-a facut de 2 ori.
cornel2012, utilizator
Ei, parca acum mai veniti de acasa. :)

Inregistrati 303=401 cu suma in rosu. Nu sunteti platitor de TVA?

Edit later:

Contul 1174 se foloseste pentru corectia veniturilor si cheltuielilor aferente unor operatiuni economice efectuate intr-un an fiscal anterior celui in curs in care se constata eroarea:
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Nu sunt platitor de tva.

In urma acestei inregistrari (303=401 cu suma in rosu), programul de contabilitate ma avertizeaza ca am sold debitor la contul 401 (bineinteles cu suma de 527 ron).

Merci pentru raspunsuri, va rog si alte solutii daca stie cineva, ar fi binevenite!
cornel2012, utilizator
Revin cu o precizare:
Presupun ca daca s-ar fi efectuat aceasta inregistrare (303=401 cu suma in rosu) in anul 2009 cand s-a produs eroarea er fi fost ok, acum insa, in urma acestei inregistrari, dupa cum spuneam mai sus, programul de contabilitate ma anunta ca am sold debitor la contul 401 (suma de 527 ron)

Chiar nu imi dau seama cum sa procedez !#-o