Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Acte Auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Acte Auto

Am cumparat o masina ,la care am primit certificat fiscal si restul de acte necesare .Eu am inregistrato fiscal la primarie ,dar nu am inmatriculato si vreau sa o vand .Ce acte trebuie sa -i .dau noului propietar? .Tin sa precizez ca certificatul fiscal de la primul propietar a expirat
Nu ai voie sa vinzi o masina ce nu e pe numele tau.
Daca proprietarul te va da in judecata vei avea mari probleme.
E normal sa circuli cu o masina pe care nu o transcrii? Practic, nu e a ta masina, ci a celui din acte.
Ai mare grija.
Cel caruia vreti sa i-o ,,pasati" vrea sa o transcrie? Adica taxe, militie, tot. Sau vrea doar sa o foloseasca, asa, cam cum ati facut/faceti d-voastra?
poi faci contract de vanzare cu noul proprietar scoti masina de la financiar si ai dai financiarul lui. Atat.
kartush1977 a scris:

poi faci contract de vanzare cu noul proprietar scoti masina de la financiar si ai dai financiarul lui. Atat.
Pe contractul de vanzare-cumparare cine va fi trecut la vanzator? Nu cel din certificatul de inmatriculare?
AlinButa a scris:

Nu ai voie sa vinzi o masina ce nu e pe numele tau.
Daca proprietarul te va da in judecata vei avea mari probleme.
E normal sa circuli cu o masina pe care nu o transcrii? Practic, nu e a ta masina, ci a celui din acte.
Ai mare grija.

De ce sa nu am voie ? pentru ca asa cum am specificat ,am Contract V/C cu propietarul ,care nu a expirat( 30 zile),certificat fiscal care este expirat (fiind valabil doar in luna eliberarii),Fisa inmatriculare vizata de Adm Financiara a propietarului ,masina a fost radiata fiscal de propietar si inregistrata fiscal de mine ,deci practic eu sunt propietar acum dar fara acte .Fostul propietar nu mai are nici o responsabilitate ,el nu mai are nici o treaba ca eu nu am inmatriculat masina.
costyy73, utilizator