avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Acte Auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Acte Auto

Am cumparat o masina ,la care am primit certificat fiscal si restul de acte necesare .Eu am inregistrato fiscal la primarie ,dar nu am inmatriculato si vreau sa o vand .Ce acte trebuie sa -i .dau noului propietar? .Tin sa precizez ca certificatul fiscal de la primul propietar a expirat
Cel mai recent răspuns: costyy73 , utilizator 17:47, 3 Mai 2014
Nu ai voie sa vinzi o masina ce nu e pe numele tau.
Daca proprietarul te va da in judecata vei avea mari probleme.
E normal sa circuli cu o masina pe care nu o transcrii? Practic, nu e a ta masina, ci a celui din acte.
Ai mare grija.
Cel caruia vreti sa i-o ,,pasati" vrea sa o transcrie? Adica taxe, militie, tot. Sau vrea doar sa o foloseasca, asa, cam cum ati facut/faceti d-voastra?
poi faci contract de vanzare cu noul proprietar scoti masina de la financiar si ai dai financiarul lui. Atat.
kartush1977 a scris:

poi faci contract de vanzare cu noul proprietar scoti masina de la financiar si ai dai financiarul lui. Atat.
Pe contractul de vanzare-cumparare cine va fi trecut la vanzator? Nu cel din certificatul de inmatriculare?
AlinButa a scris:

Nu ai voie sa vinzi o masina ce nu e pe numele tau.
Daca proprietarul te va da in judecata vei avea mari probleme.
E normal sa circuli cu o masina pe care nu o transcrii? Practic, nu e a ta masina, ci a celui din acte.
Ai mare grija.


De ce sa nu am voie ? pentru ca asa cum am specificat ,am Contract V/C cu propietarul ,care nu a expirat( 30 zile),certificat fiscal care este expirat (fiind valabil doar in luna eliberarii),Fisa inmatriculare vizata de Adm Financiara a propietarului ,masina a fost radiata fiscal de propietar si inregistrata fiscal de mine ,deci practic eu sunt propietar acum dar fara acte .Fostul propietar nu mai are nici o responsabilitate ,el nu mai are nici o treaba ca eu nu am inmatriculat masina.
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Mai 2014
costyy73, utilizator

Alte discuții în legătură

Inmatriculare auto AndreiLT AndreiLT Buna seara, nu stiu cum sa zic daca este o problema sau nu. Am cumparat o masina si nu am facut act de vanzare cumparare intre mine si persoana de la care am ... (vezi toată discuția)
Probleme acte auto kartush1977 kartush1977 Salut membrii forumului si va expun o problema care poate ma ajutati sa o rezolv. Mai exact: am cumparat o masina de la un cetatean (intermediar). Acesta a ... (vezi toată discuția)
Buna ziua ! am cumparat o masina recent si m-am hotarat sa o vand la cateva zile cum procedez? silviu_ciovi silviu_ciovi Am cumparat o masina inscrisa in bucuresti...am facut actul de vanzare-cumparare cu propietaru + fisa de inmatriculare si cu ele sa dus la administratia de ... (vezi toată discuția)