Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Buna ziua - Conditii de autorizare pentru infiintare ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Buna ziua - Conditii de autorizare pentru infiintare ferma de prepelite

As dori sa ma ajutati intr-o problema daca se poate.Mi-as dori sa infiintez o microferma de prepelite pentru incepui aprox 1500-2000 de capete locuiesc la casa mediu urban si nu am ideie cam ce conditii trebuie sa indeplinesc pentru a fi in legalitate si aici ma referla distanta intre mine si vecini.Vamultumesc.
Trebuie respectat Codul civil si sa obtineti autorizatie de amplasament de la Directia de sanatate publica, Directia sanitar-veterinara, Agentia de mediu, pentru punerea in functiune a fermei.
Infiintarea firmei se face la Registrul comertului (RC), cu respectarea prevederilor Legii nr.4/ 08.01.2014 care aproba OUG nr. 44/ 2008 cu modificarile si completarile ulterioare.
La RC trebuie sa depuneti declaratii pe propia raspundere ca sunt indeplinite conditiile prevazute de legislatia de securitate si sanatate in munca, psi-situatii de urgenta (pompieri), mediu, sanitara si sanitar veterinara, prin completarea unor formulare tip.
Inainte de punerea in functiune a fermei, trebuie sa obtineti autorizatiile susmentioante.
Vedeti si Ordinul 536/1997 pentru aprobarea Normelor de igiena si a recomandarilor privind mediul de viata al populatiei care la art.11 prevede :
Art. 11
In cazul in care prin studiile de impact nu s-au stabilit alte distante, distantele minime de protectie sanitara, recomandate intre zonele protejate si o serie de unitati care produc disconfort si unele riscuri sanitare, sunt urmatoarele:
- Ferme de pasari, pana la 5.000 de capete ... 500 m

- Ferme de pasari cu peste 5.000 de capete si complexe avicole industriale ... 1.000 m
.....
Aceste unitati se vor amplasa in afara arterelor de mare circulatie, respectandu-se aceleasi conditii de distanta. Aceste distante pot fi modificate pe baza studiilor de impact avizate de institute specializate.

p.s.
Legea nr. 4/2014 nu aproba OUG 44/2008 ci este o lege pentru completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale.