Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare la mostenire

In urma decesului mamei mele eu si sora-mea avem o hotarare judecatoreasca prin care detinem impreuna imobilul si terenurile iar tata are uzufruct viager (mostenirea a fost dezbatuta in instanta cu tranzactie). Doresc sa-i cedez surorii mele partea mea din mostenire, in acest caz ce procedura trebuie sa urmez?

Multumesc anticipat.
Donatie la notar.
Va multumesc pentru raspuns.
Imi puteti spune, va rog, in cazul decesului meu daca mostenirea am primit-o inainte de a fi casatorita, mostenitorul va fi sotul sau sora-mea?
Stiu ca in cazul divortului,sotul nu are niciun drept, dar nu mi-e clar in cazul decesului.
1. soțul și copii
sau
2. soțul și sora
Ambii daca nu aveti copii. Daca aveti copii, nu mai mosteneste sora, ci numai sotul ssi copiii. Daca nu aveti copii, va mostenesc sotul si sora si tatal daca va mai fi in viata la data decesului dvs.
Nu puteti stii care cum moare, raportati-va la situatia actuala. Vreti sa ii dati surorii, donati-i sau si mai bine, faceti partaj.
Multumesc anticipat. In cazul in care fac donatie se cere cadastru la bunurile care fac obiectul donatiei?