Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata orelor suplimentare si orelor lucrate in zile de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata orelor suplimentare si orelor lucrate in zile de sarbatoare legala

Buna ziua,
Ma intereseaza sa stiu cum este legal sa se faca plata unui salariat care a realizat ore suplimentare si ore in zi de sarbatoare legala.
Ex. luna are 21 zile lucratoare(168 ore norma); angajatul a lucrat 180 ore din care 12 ore sunt in zi sarbatoare legala.
Ar trebui platite12 ore suplimentare cu 200% si 12 ore sarbatoare legala cu 100%.Este corect asa?
Multumesc.
Multumesc pentru raspuns!
O sa va mai intreb un lucru. Am urmatoarea speta: In luna Nov 2017 un coleg a lucrat pe 30 Nov (Sarbatoare legala). Mentionez ca angajatorul pentru care lucram nu ofera zile libere, ci plateste direct orele. Ca idee luna Nov are 21 de zile lucratoare adica 168 de ore. Lucrand pe data de 30 Nov nr total de ore lucrate in luna aceasta a fost 176 deci cu 8 mai mult decat norma. Mentionez ca noi lucram in ture si lucram si in unele zile de weekend. Parerea mea si nu numai a mea, este ca acest coleg ar trebui sa fie platit in plus, odata pentru orele de sarbatoare legala si inca o data pentru orele suplimentare. Adica 8 ore SL + 8 ore suplimentare. De ce gandesc asa: 30 Nov a picat intr-o Joi iar el putea sa fie liber intr-o zi de Miercuri de exemplu -29 Nov. Daca era liber Miercuri pe 29 Nov si lucra Joi pe 30 Nov nr total de ore lucrate in luna Nov era fix 168, insa ar fi trebuit sa fie platit in plus 8 ore de Sarbatoare Legala.
Deci, daca facem o comparatie intre 2 colegi sa spunem X si Y:
- X a lucrat 168 de ore inclusiv 30 Nov (conform legii ar trebui sa fie platit in plus pentru 8 ore de SL)
- Y a lucrat 176 de ore din 168 si nu a lucrat pe 30 Nov (ar trebui sa fie platit in plus 8 ore suplimentare).
Mentionez ca atat orele de SL cat si orele suplimentare sunt platite cu spor de 100% in locul unde lucrez prin urmare X va fi platit la fel ca Y desi are mai putine ore lucrate, lucru care nu mi se pare normal.
1. Munca suplimentara este munca desfasurata in afara duratei normale a timpului de munca.

2. Faptul ca a lucrat in ziua de 30.11.2017, 8 ore, nu constituie munca suplimentara ... daca ar fi lucrat 10 ore , atunci avea 2 ore suplimentare.
Buna ziua. Luna lui aprilie am muncit 152 de ore( atat a fost norma) In astea 152 au fost si 20 ore de sarbatoare care se platesc 200%. De ce in fluturas in apar doar 10 ore? Tot am intrebat managera..dar nu stie sa mi explice
Care au fost zilele de sarbatoare in care ati lucrat ?