Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj, beneficii pentru angajator
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj, beneficii pentru angajator

Buna ziua!
Va rog sa im spuneti daca un angajator beneficiaza de subventie in cazul angajarii unei persoane din somaj. Persoana nu este nici proaspat absolvent si nici nu are peste 45 ani.
Multumesc!
1. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 84^3.
(1) Angajatorii care creeazã noi locuri de muncã şi care încadreazã în muncã, pe locurile de muncã nou - create, şomeri aflaţi în evidenţa agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncã pentru o perioadã de cel puţin 3 luni consecutive de la data înregistrãrii în evidenţa acestor agenţii beneficiazã, din bugetul asigurãrilor pentru şomaj, de o sumã egalã cu de 8 ori valoarea indicatorului social de referinţã în vigoare la data încadrãrii în muncã, cu obligaţia menţinerii raporturilor de muncã sau de serviciu cel puţin 3 ani. (n.m. indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei)

2. Luati legatura cu Agentia de Somaj pentru amanunte si informatii suplimentare.
Multumesc!