Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Persoana cu handicap
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Persoana cu handicap

Buna ziua,

Fratele meu sufera de poliartrita reumatoida seropozitiva gradul 2 dar lucreaza ca si sofer la o companie locala de deseuri. Am inteles ca ar putea beneficia de - nu stiu exact - ajutor pt persoana cu handicap de gradul 2 sau pensie pentru persoana cu handicap de gradul 2 in valoare de aproximativ 200 lei/luna. Spuneti-mi va rog daca si-ar face dosarul pentru acest beneficiu asta l-ar influenta in vreun fel la serviciu, la contractul de munca pe care il are, ar avea restrictii? Multumesc.
Lamuriri suplimentare legate de indemnizatia de handicap gasiti aici: [ link extern ]