Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Emitere factura
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Emitere factura

Buna ziua,

Un client ne solicita ca pe documentele emise catre el (mai exact pe facturi) sa apara atat denumirea firmei mama, cat si denumirea sucursalei, fiecare cu datele sale fiscale.
In baza carei legi am voie sa fac acest lucru?

Multumesc.
Potrivit art.74 din Legea societatilor comerciale nr.31/1990 actualizata,in factura si alte documente,emanand de la societate,trebuie sa se mentioneze :denumirea, forma juridica,sediul social, nr.din registrul comertului si codul unic de inregistrare. In situatia in care aceste documente sunt emise de o sucursala,trebuie sa se mentioneze si oficiul registrului comertului la care a fost inregistrata sucursala si nr.ei de inregistrare.