Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Neplata impozitelor la primarie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Neplata impozitelor la primarie

buna ziua am o rugaminfe si o intrebare la dvs eu locuiesc cu parintii proprietate a lui mama e pe numele ei locuiesc cu ei de 20 de ani din 1993 pana in 2002 impozitele la casa si la terenul din gradina are 1300 cu totul deci la cei 1300 de mp pana in 2002 am participat si eu la plata impozitelor chiar daca locuiam cu parintii , din 2003 mama sa imbolnavit si in 2004 a decedat iar in curte am ramas cu tata pana in 2010 pana a decedat si el intrebarea mea este eu am platit din 2002- 2007 impozitele neplatite pt ca mama a decedat si nu a mai avut vum sa mai plateasca iar pe tata nu la interesat nimic dar sustinea ca e casa lui dar el nu a dat un ban din 2007 nu am mai platit nici un ban la primarie ca nu am mai avut si au decedat intre timp ai mei am ramas eu in curte, dat eu am 2 surori ca suntem 3 si ele vor avere dar i-mi impune si au pretentii sa platesc eu toata datorie de impozit restant care apare la primarie daca eu am dreptul la casa 1/2 impozitul trebuie sa platesc numai cat am cota sau toate oalele sparte care nu a platit tata cat a fost in viata ca nu la interesat ca e de plata trebuie sa le playesc eu sau toate 3 trebuie sa platim daca nu este succesiunea facuta de 10 ani dupa mama si 4 ani dupa tata eu sunt obligata sa platesc datoriile vechi neachitate vand trebuia ce pot sa fac in situatia asta sau i-mi platesc numai 1/2 cat am dreptul ca pe nimeni nu i-a interesat dar acum vin si cer ca au dreptul dar datoriile nu mai aveau dreptul sa le plateasca de alea nu le intereseaza le pune in carca mea ce este de facut in situatia asta si ce poate sa-mi faca primaria daca s-a platit ca e o suma destul de mare acolo 11 mil
mariana dinita
In mod normal, impozitul este datorat de proprietarul imobilului. Daca sunt mai multi proprietari, impozitul este datorat de fiecare in raport cu cota pe care o detine. Daca dvs nu ati facut succesiunea dupa parinti, in prezent tot ei figureaza la Directia de taxe si impozite ca si debitori. In mod normal, succesorii dobandesc atat activul (adica bunurile) cat si pasivul (adica datoriile) celor pe care ii mostenesc. Cum intre frati, mostenirea se imparte in mod egal, in urma dezbaterii succesorale, fiecare dintre dvs. ati deveni coproprietari cu cote de 1/3 fiecare asupra imobilului compus din casa si gradina. Prin urmare, si impozitul (care este un pasiv al mostenirii) se imparte tot la 3. Problema este ca la Directia de taxe si impozite nu o sa puteti achita doar partea dvs din datorie pana cand faceti succesiunea. Daca faceti acum o plata, ar fi doar o plata partiala a intregului impozit, iar restul ar urma sa se mai imparta la 3 in urma succesiunii. Sfatul meu este sa faceti succesiunea si apoi sa va ocupati de achitarea impozitelor pentru a evita orice fel de problema.
eu am inteles ce spuneti dvs dar ele daca eu locuiesc in casa si nu suntem nici una inca proprietare ca nu am facut succesiunea ele nu inteleg ca eu platesc dariile in casa asta ca un chiriasi deocamdata nu este al meu e casa la toate dar ele arunca pe mine ca tu stai acolo si trebuie sa platesti si primaria ma ia pe mine ca sunt pe acelasi domiciliu cu parintii in bulwtin ca eu trebuie sa platesc pt ca din 2002 nu i-a interesat pe nimeni daca sau platit datoriile la primarie nu sau platit nici parinti nici surori lasa ca playesye proasta aia ca sta acolo si eu ma duc doar sa-mi cer dreptul cam asa stau lucrurile si e normal si obligatoriu sa platesc eu 11 mil care daca platesc banii astia nu=i mai vad de la ele niciodata nu am sa-i mai recuperez dar vor dreptul lor sunt primele la cerut chiar una din ele dupa ce am platit impozite lumina a venit peste mine cu pretentii sa ceara curent, mi-a luat din bunurile comune de la parinti un lucru si i-l tune la ea inchis in casa unde sta si numai pot sa-l iau de la ea ca sustine ca e al ei dar de fapt lucrul ala e cumparat de tata cand traia si eu cred ca este bun la toate 3 nu e al ei si ea sustine una si buna ca e lucru ei si a mai facut si cu alte lucruri la fel le-a luat din curte unde stau eu ca sunt ale ei e normal sa faca asa toate lucurile care au ramas de la parinti nu sunt la toate 3 ori ce lucru fiecare ia ce vrea.;
succesiunea nu am cu cine sa o faac ca nu ma inteleg cu una dintre ele de 10 ani de cand a murit mama si 4 ani are tata in afara de casa asta noi am mai avut un apartament cu 4 camere care cand s-a casatorit ea in 1990 i-am cedat toti apartamentul am fost la icral pt asa au vrut parintii iar in casa asta am au zis sa raman cu ei am ramas si acum trebuie sa impart cu ele dupa ce lui aia mare i-am lasat casa cu 4 camere mai vrea si de aici si camera de la curte si drum de servitute ca noi la curtea casei mai avem un teren in prelungire de la parintii lui TATA si vrea terenul ala sa-si faca casa in 10 ani asa preconizeaza ramane si cu apartamentul si vine acum si peste mine sa-i dau camera sa-i las drum prin curte la terenul ala ca sa-si faca casa dar ea crede ce i-si face casa fara aprobarea noastra terenul e la toate 3 si face ce vrea pe terenul ala cu toate ca noi la primarie platim impozit la terenul din partea lui tata, a venit si peste mine in casa sa-i dau cheia de la casa sa vina cand vrea ea cand nu sunt eu acasa si nu o mai las ca a inceput sa-mi dispara din lucrurile parintilor le ia ea, in curtea asta nu a riddicar un pai dar vine la luat mi-0a intrat in casa si mi-a spart usile de la o camera ca erau inchise ca eu daca am stat 20 de ani aici eu am investit in casa bani am bagat gaze am centrala in toata casa si ea vine abuziv peste mine cu pretentii sa-i fac sa-i dau si nu o mai las sa treaca prin curte am inchis tot m-a reclamat si la politie cu toate ca i-am lasat un apartament care numai recunoaste ca e de la noi ca apartamentul e dat lui mama de la servici si erau chiriasi iar cu timpul dupa 90 s-au cumparat apartamentele si daca i l-am cedat fata numai recunoaste ca i-l are datorita noua, iar acest apartament nu este achitat integral de ea cum sustine o suma de bani i-a donat mama 120.000 lei prin act de donatie care exista ca sa cumpere acest apatrament iar ea susttine ca ea la achitata dar scrie in actul de donatie ca mama i-a dat bani sa-l cumpere si ca ea si-a luat responsabilitatea sa aiba griga ca drept recunostinta fata de ei dar nu a fost asa pt ca nu a avut numai ea grija de ei am avut si eu i-am ajutat cu ce am putut iar ea sustine ca nu ea a facut tot pt ei si tot felul de sicane si scandaluri face si ma ameninta ca o sa-mi sparga si usile de termopane de la veranda caseli ca nu o las pe ea in curte si in casa sa faca ce vrea ea nu o laspana la succesiune si cred ca in vecii vecilor nu o sa pot face succesiunea cu asa om prin cale amiabila la notar nu se poate face ca nmu am cu cine e avara vrea tot easi noi nimic. proprietara casei este mama in acte nu suntem noi nici una dintre noi. am muncit in curtea asta 20 de ani si ea vine cu tupeu si i-mi da cu picioarele in porti mi le-a strambat si tot felul de chestii din asta pt dreptul ei dar a uitat ca noi i-am lasat o casa numai recunoaste. vrea si vrea
Eu stiu ca nu se poate face succesiunea pana nu se achita impozitele . Notarul cere certificat fiscal .
Certificatul fiscal pentru succesiune pe care il cere notarul nu trebuie sa fie curat, el poate cuprinde si impozitele datorate pentru proprietatea dvs, ele vor constitui pasivul succesiunii si, odata dezbatuta succesiunea, vor trebui achitate de mostenitori (dvs si surorile dvs). Daca surorile nu vor sa vina la notar, puteti dezbate succesiunea in instanta; daca nu vor sa plateasca impozitele, sa renunte la partea lor de mostenire; dvs in calitate de unic mostenitor veti plati atunci si impozitele restante in integralitatea lor. Nu se poate sa capete doar bunuri fara sa participe si la datopriile ramase.