Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... divort casatorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

divort casatorie

daca casa e pe numele mamei si e decedata nu am facut succesiunea suntem 3 mostenitori ce drept prin casatorie are dreptul sotul meu avem 25 de ani de casatorie se crede stapan pe casa dar titularul este mama mea a investit bani in casa ca a stat 25 in ea, el a avut o casa mostenire de la parinti jumate era facuta succesiunea pe numele lui iar partea mamei lui a facut-o anul trecut cu surorile daca noi suntem de 25 de ani si el a vandut casa anul trecut nu aveam si eu dreptul partea mamei lui prin casatorie iar el are dreptul la casa mamei mele chiar daca nu am facut succesiuneanu are dreptul numai partea mea si nu toata casa cum crede el fiind mostenitori si surorile mele casa avand 3 camere la un divort ce beneficii are el de la casa asta ca banii care a vandut casa de la parintii lui nu ia impartit cu mine a impartit cu surorile lui eu nu am primit nici un ban daca sunt sotia lui in acte si el are drept la mine nu aveam si eu drept la casa lui el a facut ce a vrut cu casa lui fara sa ma intrebe sau sa am ceva beneficii de la el daca a facut o bucatarie si o baie in timpul casatoriei pe terenul meu din curte terenul fiinad a mamei mele si nu are autorizatie bucataria ai daca vreau eu sa i fac un rau nu dispare ca bucataria a facut -o fara acordul mostenitorilor a facut o ca e in curte si ce mai imparte la divort daca bucataria si baia dispare si dispare in situatia asta cand va fii la partaj daca nu are autorizatie nu e facuta ilegal problema daca a vandut numai are unde sta decAT CU MINE IN CASA asta a parintilor mei si as vrea sa mi spuneti ce drepturi are el la un divort din curtea asta eu stiu ca are dreptul la partaj numai din partea mea nu toata casa cum spune el adica camera care am dreptul de acolo se imparte jumate jumate eu ce pot sa fac in situatia asta ca a vandut casa la el si nu am primit nimic daca trebuia sa primesc ce pot sa fac acum ca a luat banii si a facut ce a vrut el eu nu existam nu eram nevasta lui dar la mine aici pretinde sai dau daune daca divortez de el ca sa plece din casa e corect plus ca in casa i mi impune el in ce camera sa stau si daca ar fii dupa el ar trebuii sai dau toata casa lui si eu sa stau in drum ce pot sa fac in situatia asta astept raspuns de la dvs pe email calugareni17@gmail.com o zi buna multumesc
Sotul nu are nici un drept legal la bunurile mamei. Ginerii nu isi mostenesc socrii.
Nici daca divortati nu are drept. Bunurile dobandite prin mostenire sunt bunuri proprii ale fiecarui sot.
Ati scris o fraza imensa, fara punctuatie, din care nu se intelege nimic si care este extrem de greu de urmarit.
scuzati ma ca am scris asa mare text deci el a avut o casa a parintilor care a vandut-o in 2017 fara sa -mi spuna mie nimic a tratat cu surorile lui si au impartit banii intre ei si a achitat un credit unde eram si eu girant. am inteles ca prin lege daca trec 5 ani de casatorie iar noi avem 25 de ani actuali, ca sotie si eu am dreptul la casa lui de la parinti sau nu la casa, aceasta partea tatalui lui i a dat-o lui a facut succesiunea numai pe partea tatalui lui. Iar partea mamei lui nu facuse succesiunea pana anul trecut a impartit-o intre ei fara mine eu am dreptul prin casatorie sau nu. La mine el locuieste cu mine de 25 de ani iar in casa care este mama proprietar nu am succesiunea facuta. eu mai am 2 surori care au dreptul la aceasta casa, problema este ca el i mi tot reproseaza ca casa asta daca a stat 25 de ani si a investit in ea ca era normal, am sa o impart jumate jumate cu el ca e sotul meu, deci inclusiv si camerele surorilor mele fiind mostenitoare le impart cu el, eu i am spus ca nu are dreptul la casa atata timp cat nu am succesiunea facuta si e pe numele mamei mele fiind decedata, Deci la partea mamei lui ca sotie aveam si eu dreptul fiind sotul meu la banii care i a luat prin vinderea imobilului si pamantului sau numai ei 3 ca atatia frati sunt. Daca divortez eu pot sa dovedesc daca nu recunoaste el ca a avut casa ca acum numai are unde sa stea daca a vandut-o, si incearca sa stoarca bani de la mine de la casa asta care e mostenire de la mama, eu i-am spus ca nu are nici un drept atata timp cat nu e succesiunea facuta , si drept din 3 camere are dreptul la jumatatea de camera a mea nu si a surorilor . A facut o bucatarie si o baie in 2008 cat traia tata dar nu avem la mana nici autorizatie nici nimic , problema este ca ar fii drept comun dar daca a ridicat-o asa fara autorizatie fara acceptul surorilor mele ca mostenitori, se imparte la divort. Parintii mei la casa asta au ,mai facut o camera in plus care nu figureaza in planul casei deci normal sunt 4 camere dar in schita sunt numai 3. ce fac in situatia asta in caz de divort de sot se imparte sau nu? El ma asigura ca daca divortez si pleaca din casa nu pleaca din casa cu mana goala i mi cere despagubiri ca a investit pt toata familia si sa i dau banii inapoi care i a bagat in casa. Sunt obligata daca a investit bani in casa ca si mine 25 de ani sa i dau vreun ban ca sa plece? ca daca divorteaza el mai sta in casa nu pleaca, iar eu i am spus ca daca divorteaza cum a venit cu nimic asa pleaca si nu crede. face pe stapanul in casa i mi da el voie in ce camera sa stau si in care nu are dreptul asta fiind casa mamei mele ? I mi pare rau ca va scriu atat de lung textul dar ma intereseaza f mult. Sper ca acum intelege ti ceva din acest text. Eu stiu ca aceste camere si aceasta casa fiind mostenire de la mama o impart numai eu si cele 2 surori nu si el chiar daca e sotul meu. Mostenirea stiam ca nu are dreptul la ea daca este de la parinti sau a parintiilor, chiar daca sunt decedati. astept raspuns si va multumesc pt intelegere si rabdare ca i-mi raspundeti la acest mesaj o zi buna