Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine are drept de mostenitor???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine are drept de mostenitor???

Buna ziua! Bunicul sotiei mele a decedat, el avand mai multe proprietati vrem sa le impartim acum. Ca mostenitori au mai ramas doua nurori ale sale, fiii sai find si ei decedati. Problema e ca batranul a fost divortat si recasatorit. Cea de-a doua sotie a sa mai avea o fata din alta casatorie. Impreuna au trait mai mult de 10 ani. Vreau sa stiu daca si fata celei de-a doua sotii a sa are drept la mostenire, mentionez ca fata este din alta casatorie a sotiei sale?
Daca fiii au decedat inaintea bunicului, nu au drept nurorile, daca au decedat dupa bunic, ele moetenesc ce li se cuvine dupa sotul lor. Sotia supravietuitoare a bunicului mosteneste 1/4 din averea bunicului daca mai e in viata, daca nu, partea sa o culege fiica-sa.
Fiii batranului au decedat unul inaintea batranului iar unul dupa acesta, atunci in cazul celui care a decedat inaintea batranului vor avea dreptul la mostenire nepotii sai, adica copii fiului care a decedat inaintea batranului, iar in legatura cu cea de a doua sotie este si ea decedata traind insa fiica sa nascuta dintr-o alta casatorie.
Da, numai copiii fiului decedat inainte vor mosteni, iar in cazul celui decedat dupa bunic, va mosteni si sotia si copii daca au.
Daca nevasta i-a supravietuit, mosteneste fiica, ca o mosteneste pe mama ei, altfel, nu.