Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata PFA fara venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata PFA fara venit

Buna seara.am infiintat un PFA in anul 2013.Contabilul a declarat 5000 lei profit, 4500 lei pierderi, iar 500 lei venit, fara ca eu sa am activitate pe el si acesta stiind ca il fac pt a-mi folosi la nevoie.Am primit somatii de plata de la ANAF cu sume care cresc in fiecare zi. Am achitat o parte din bani , dar tot cresc dobanzile.Am luat legatura cu contabilul si anul acesta 2014 a depus declaratia 200/220.dar, tot nu are o rezolvare cu declaratia pe care a depus o anul trecut. Mentionez ca nu exista chitante sau facturi fiscale care sa faca dovada ca acest PFA a functionat Exista vreo solutie sa se rezolve aceasta problema? #-o .
DoruH, utilizator
Nu putea declara si profit si pierdere concomitent.
Verificati D 220 depusa initial.
La profitul estimat vi s-a calculat impozit pe venit ce trebuia platit in anul 2013 (in avans).
Odata cu depunerea D 200 aferenta anului 2013 inteleg din cele expuse de dvs.ca nu ati desfasurat activitate,de aici deduc ca trebuia depusa pe zero,Anaf-ul v-a calcula regularizarea cam in 60 zile de la depunere si veti primi decizia de impunere cu sume de recuperat (daca aveti pierdere asa cum ati spus).
Pentru sumele declarate in D 220 -profit-se vor calcula majorari pana la stingerea lor-odata cu plata sau odata cu primirea sumelor regularizate.
Cereti contabilului declaratiile si va puteti face calcule si singur.
D200 sunt depuse pt anul 2014, iar pt anul 2013 nu a declarat pierderi.Va multumesc mult pt raspuns.
S-a depus D200 pentru 2013 pe zero si D220 pentru 2014.

Procedura descrisa mai sus este corecta.
Multumesc!