avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata PFA fara venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata PFA fara venit

Buna seara.am infiintat un PFA in anul 2013.Contabilul a declarat 5000 lei profit, 4500 lei pierderi, iar 500 lei venit, fara ca eu sa am activitate pe el si acesta stiind ca il fac pt a-mi folosi la nevoie.Am primit somatii de plata de la ANAF cu sume care cresc in fiecare zi. Am achitat o parte din bani , dar tot cresc dobanzile.Am luat legatura cu contabilul si anul acesta 2014 a depus declaratia 200/220.dar, tot nu are o rezolvare cu declaratia pe care a depus o anul trecut. Mentionez ca nu exista chitante sau facturi fiscale care sa faca dovada ca acest PFA a functionat Exista vreo solutie sa se rezolve aceasta problema? #-o .
Ultima modificare: Luni, 5 Mai 2014
DoruH, utilizator
Cel mai recent răspuns: DoruH , utilizator 21:58, 6 Mai 2014
Nu putea declara si profit si pierdere concomitent.
Verificati D 220 depusa initial.
La profitul estimat vi s-a calculat impozit pe venit ce trebuia platit in anul 2013 (in avans).
Odata cu depunerea D 200 aferenta anului 2013 inteleg din cele expuse de dvs.ca nu ati desfasurat activitate,de aici deduc ca trebuia depusa pe zero,Anaf-ul v-a calcula regularizarea cam in 60 zile de la depunere si veti primi decizia de impunere cu sume de recuperat (daca aveti pierdere asa cum ati spus).
Pentru sumele declarate in D 220 -profit-se vor calcula majorari pana la stingerea lor-odata cu plata sau odata cu primirea sumelor regularizate.
Cereti contabilului declaratiile si va puteti face calcule si singur.
D200 sunt depuse pt anul 2014, iar pt anul 2013 nu a declarat pierderi.Va multumesc mult pt raspuns.
S-a depus D200 pentru 2013 pe zero si D220 pentru 2014.

Procedura descrisa mai sus este corecta.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nedeclarare venituri pe anul curent. sarmaneandchill sarmaneandchill Buna! In urma unor probleme de sanatate, nu am reusit sa depun, pana la 1 Februarie actele necesare realizarii calculelor taxelor care trebuiesc a fii platite ... (vezi toată discuția)
Pfa declarații d220, d600 nedepuse la timp GhitaB27 GhitaB27 Bună dimineața! Sunt PFA din octombrie 2013. Nu am plătit contabil și se pare că singur nu mi-a ieșit deloc bine. Am aflat de pe ... (vezi toată discuția)