Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Luare de mita sau inselaciune?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Luare de mita sau inselaciune?

Buna ziua, am o nelamurire. Cum se va incadra juridic urmatoarea fapta: Fapta persoanei care dupa ce a iesit la pensie a primit o suma de bani, pentru indeplinirea unui act in timpul serviciului. Exista totusi posibilitatea ca inculpata sa nu raspunda penal?
Primirea de foloase necuvenite? Ma gandesc :)
Pai daca a primit bani pentru indeplinirea unui act in timpul " serviciului" , inseamna ca raspunde penal pentru luare de mita, deoarece era in timpul serviciului, asa cum ati specificat..
chiar daca primeste banii dupa pensionare?
ma gandeam la posibilitatea in care banii sa fie in semn de "recunostinta" , atunci s-ar mai pune problema tragerii la raspundere?
Deci.. o persoana, un pensionar primeste o suma de bani pt ceva ce a facut candva prin natura jobului pe vremea cand lucra ?
nu cred ca mai e nimic, ca nu e functionar..
gi-jane2, moderator