Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Decontare factura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Decontare factura

Buna seara,
pentru montarea unui interfon la o usa de acces comuna(bloc),unde factura este emisa la comun,cum pot sa demonstrez ca am suportat eu cheltuiala ca proprietar de ap?(asta intr-un dosar de partaj unde cata parte este 1/2 pentru fiecare)
multumesc!
probabil ca este foarte mica aceasta cheltuiala si nu merita osteneala, nu prea aveti cum
Prin chitanta care ati platit cheltuielile la adm. daca nu este mentionat cereti sa vi se treaca suma reprezentand montare interfon .
Solicitati o adeverinta de la as. prop. din care sa reiasa ca fam. dvs. a achitat suma de... lei, in luna..., anul .... , reprezentand c/val montare interfon in scara.
Daca aveti chitanta este si mai simplu, insa depinde ce scrie si in chitanta.
Noi avem bunul obicei de a scrie pe chitanta, exact ce plateste omul. Probabil ca si la dvs. as. prop. procedeaza la fel...
Ultima data cand am montat un interfon la o scara de 20 apt., c/val a fost de 100,00 lei / apt.
Suma nu este mare, principiul DA!
Succes!
a-ti suportat costul total sau doar ce a revenit apartamentului?
Buna intrebare dl. Ionica! Unde ai vazut dumneata un asa roman/blocatar generos?
Este vorba de 100 de lei pe din' doua, ce mai incoace-incolo. Cum spuneam, aici este vorba de principiu nu de bani! Stati sa ajunga la portelanuri. Decat sa le de-a pe din'doua, mai bine le stric, adica eu stric partea ta si tu pe-a mea... Ehehei, ce credeai dumneata?