Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Va fi ultimul termen sau instanta va mai da inca un ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Va fi ultimul termen sau instanta va mai da inca un termen pentru punere de Concluzii ?

- la urmatorul termen de judecata intr-un proces penal
vor fi audiati ultimii martori.

- acest termen va fi si ultimul din dosarul penal ?
sau se va mai fixa inca un termen de judecata
pentru a se da posibilitate partilor sa puna Concluziile finale ?
daca se termina de administrat probele, judecatorul poate cere concluzile pe fond iar dvs puteti solicita amanarea pronuntarii pentru a depune concluzii scrise
Da, in Romania asa se procedeaza.

Nu prea se considera ca exista pledoarie finala.
Se numesc concluzii si nu pledoarie si cred ca acest lucru este lamuritor deoarece legea vrea concluzii scurte...
Aceasta cred ca este ratiunea pentru care se folosesc concluziile scrise pentru ca notiunea de pledoarie scrisa nu prea suna chiar corect sub aspect etimologic...

In mod normal ar trebui sa existe procese cu pledoarie finala dar daca ar dura fiecare pledoarie cate o ora sau mai mult nu ar mai ajunge acasa judecatorii...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
totusi, daca directorul unitatii vrea mai intai sa vada acele Concluzii
inainte de a fi depuse la instanta
sau sa le pregateasca doar dupa ascultarea tuturor martorilor ?
Concluziile se pun dupa audierea martorilor.
Nu le va vedea pe ale partii adverse.
Le va asculta...dar in scris va fi mai mult probabil...
si este posibil ca instanta penala sa spuna pe loc, atunci la termen,
ca ea considera ca nu mai sunt probe de administrat si martori de audiat
si ca partile sa treaca la punerea de Concluzii ?
- nu se lasa un termen pt. pregatirea acestora ?
Dosarul este unul complex.