Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dosar penal-concluzii scrise depuse de aparatorul unei ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Dosar penal-concluzii scrise depuse de aparatorul unei parti civile

buna seara.as avea o intrebare : daca intr-un proces penal, in stare de judecata, fiind ultimul termen la judecatoria deva, avocatul unei parti civile nu se prezinta, dar pune concluzii scrise, depuse prin fax la judecatorie in ziua respectiva procesul se judeca in baza concluziilor sau se da alt termen?
Se judeca ,concluziile scrise au rolul de a sintetiza apararile facute la judecarea cauzei ,ele nici nu se comunica cu partile . De fapt inlocuiesc sustinerile (pledoariile) de la sfirsitul procesului ,dupa incheierea probatiunii ,solutionarii exceptiilor ridicate ,etc. instanta este obligata sa tina cont de cele sustinute in concluziile scrise.
Daca cercetarea judecatroreasca a fost incheiata si dosarul este in stare de judecata ,nemafiind alte cereri de formulat , acesta se poate judeca in fond.
Este legal,in locul pledoariei respectivul avocat a depus concluzii scrise.