Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA impozit anticipat neplãtit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA impozit anticipat neplãtit

Bună ziua,
Am o întrebare in ceea ce privește plata impozitului anticipat la PFA-uri.
In anul 2013 am depus Formularul de declarație 220.
Pentru anul 2014 nu am depus formularul 220, și nu s-au făcut plăți anticipate al impozitului, aș vrea să stiu dacă nu trebuia să mă înștiințeze administrația financiară pentru anul 2014, și dacă trebuia să plătesc pâna în 25 martie ,se vor percepe majorari și penalități?
Vă mulțumesc
Trebuia sa fi platit prima rata in contul impozitului pe venit si contributiei la sanatate anticipat pentru anul 2014 pana la 25 martie. Daca nu ati depus D220 nu avea cum sa va trimita decizie de impunere si plata o faceati prin raportare la rezultatul concret realizat pe anul 2013.
Multumesc