Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfiintare post, preaviz, concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfiintare post, preaviz, concediu de odihna

Pe scurt, un angajat caruia i se desfiinteaza postul din motive ce nu tin de persoana lui si i se da preaviz. In termenul de preaviz, poate fi trecut in concediul de odihna aferent? Ar fi vorba si de o diferenta de 6 zile care mai ramane din preaviz, dupa ce i se termina concediul de odihna. Angajatorul e dispus sa ii plateasca si aceste 6 zile ca fiind in concediu de odihna. Este posibil?
concediul suspenda termenul de preaviz.
un temei legal pentru asta? sau jurisprudenta?
Art.81 C.mun.
..
(6) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.
Intr-adevar, dar pe perioada concediului de odihna CIM nu e suspendat, art. 49 stipuland expres cazurile cand CIM e suspendat.
dantintesan, utilizator
Pe perioada CO , c.i.m. nu este suspendat si , prin urmare, nici perioada de preaviz.