Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Avariere autoturism de catre utilaj de deszapezire
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Avariere autoturism de catre utilaj de deszapezire

Buna ziua,

Mi-a fost avariat autoturismul de catre o masina ce efectua lucrari de deszapezire in Voluntari.
Am incheiat intelegere amiabila cu firma responsabila si am deschis dosar de dauna la asiguratorul lor.
Pe motiv ca nu se despagubesc daunele produse in timpul efectuarii de lucrari de deszapezire, asiguratorul nu mi-a acceptat plata reparatiei daunei.
As dori sa stiu daca pot obtine despagubiri de la firma de salubrizare, actionandu-i in instanta.

Multumesc!
Camelia
dezee, utilizator
Firma ar fi trbuit sa aiba o asigurare de raspundere civila pentru activitatile proprii (alta decat RCA).Convocati la conciliere firma si in caz de lipsa a asigurarii, actionatii in judecata pentru recuperarea daunelor civile privind avarierea autoturismului.
Atentie la eventuala culpa proprie, legata eventual de parcarea nonconforma Codului Rutier!
nucu$, utilizator
Multumesc pt raspuns!

Strada are minim 6 metri latime cu cate o banda pe sens si masini parcate pe ambele sensuri langa bordura, lasand loc doar unei masini printre ele. Masina mea a fost parcata pe contrasens.

In acest caz mai pot revendica reparatiile (conform asa zisei "culpe comune") sau nu mai exista asa ceva?
Modul in care exista, sau nu, semne de avertizare (gen oprire sau parcare interzisa, linie continua) poate sa va incrimineze privind ingreunarea circulatiei, prin parcare neautorizara, contraventie la Codul Rutier.