Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... S-a anulat sau nu permisul?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

S-a anulat sau nu permisul?

În baza art. 386 C.p.p. schimbă încadrarea juridică a faptei reţinute în sarcina inculpatului ..........., din infracţiunea prev. de art. 87 alin. 1 din OUG nr. 195/2002 în infracţiunea prev. de art. 336 alin. 1 NC.p. cu aplic art. 5 alin. 1 NC.p. În baza art. 336 alin. 1 NC.p. cu aplic art. 5 alin. 1 NC.p. şi art. 396 alin. 10 NC.p.p. condamnă pe inculpatul .............la pedeapsa de 10 luni închisoare pentru săvârşirea infractiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului. În baza art. 81 VC.p. cu aplic. art. 5 alin. 1 NC.p. suspendă condiţionat executarea pedepsei pe durata unui termen de încercare de 2 ani şi 10 luni, calculat potrivit dispoziţiilor art. 82 VC.p. Atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 VC.p., privind revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei. În baza art. 274 alin. 1 C.p.p. obligă inculpatul la plata sumei de 300 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare către stat. Cu drept apel în termen de 10 zile de la comunicare.

Vreau sa stiu daca s-a anulat permisu de conducere s-au nu ,
alexalex23, utilizator
Nu exista condamnare printr-o hotarare judecatoreasca definitiva pentru o astfel de infractiune fara sa se anuleze permisului de conducere, pentru ca anularea permisului de conducere intervine tocmai ca o consecinta a condamnarii definitive.
Nu stim daca hotararea dvs. este definitiva, insa cert este ca dupa ramanerea definitiva, permisul dvs.se va anula.
Art. 114. - din Oug.195/2002
(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
...........................
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, pentru infractiunile prevazute la art. 334 alin. (2) si (4) , art. 335 alin. (2) , art. 336, 337, art. 338 alin. (1) , art. 339 alin. (2) si (4) din Codul penal;
..........................
Va puteti prezenta la examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior condamnarii, dupa un termen de 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare conf. disp.art.116 al.1 lit.b). din Oug.195/2002.

MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Permisul de conducere va fi anulat.

Dreptul de a conducere pe drumurile publice poate fi redobandit , in termen de 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti.