Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Negociere fara publicare
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Negociere fara publicare

Buna ziua,
Lucrez in cadrul unei primarii dintr-o comuna constanteana si am o nelamurire cu privire la un contract de lucrari, incheiat in anul 2011. Lucrarea este realizata in proportie de 80%. Constructorul vine cu lucrari suplimentare in valoare de 355.000 lei. fara tva.
Conform OUG 34/2006, art. 122 litera i) trebuie sa fac procedura de negociere fara publicarea prealabila a unui anunt de participare.
Dar conform Legii nr. 193 din 26.06.2013 privind OUG nr. 77/2012 pentru modificarea si completarea OUG nr. 34/2006, art. 19 privind atribuirea contractelor de achizitie publica, a contractelor de concesiune de lucrari publice cu privire la majorarea pragurilor valorice, nu pot face in loc de negociere fara publicare, achizitie directa, avand in vedere ca suma este sub 100.000 euro? Astept un raspuns favorabil cat mai curand.
Multumesc frumos.
Avand in vedere bugetul alocat pentru lucrare, contractantul initial, faptul ca este pentru aceeasi lucrare nu se poate face achizitie directa.
COSMIC 2078, Consilier juridic