Forum Discuţii juridice Achiziţii publice licitatii publice lucrari drumuri
Discuție deschisă în Achiziţii publice

licitatii publice lucrari drumuri

Care este suma maxima pentru lucrari publice de drumuri pentru care nu se tine licitatie si se poate face incredintare directa ?
art 19 din OUG 34/2006 ... 15 000 EURO fara TVA..
Buna ziua !
Intr-adevar,este permisa achizitia directa,insa cu respectarea principiilor din art.2 alin.(2) al OUG 34/2006(R) si tinanad cont de acestea se va asigura faptul ca pentru fiecare CPV,se respecta plafonul de,,SUB 15.000E".
Cu stima!
.
va multumesc ; nu s-a schimbat anul acesta plafonul ?
Va pot spune ca, din cate stiu , acest plafon este neschimbat .
Marius Zaharia, Avocat
Art. 19 din OUG 34/2006: "Autoritatea contractantă are dreptul de a achiziţiona direct produse, servicii sau lucrări, în măsura în care valoarea achiziţiei, estimată conform prevederilor secţiunii a 2-a a prezentului capitol, nu depăşeşte echivalentul în lei a 15.000 euro pentru fiecare achiziţie de produse, servicii sau lucrări. Achiziţia se realizează pe bază de document justificativ, care în acest caz se consideră a fi contract de achiziţie publică, iar obligaţia respectării prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţă se limitează numai la prevederile art. 204 alin. (2)." S-au majorat, intr-adevar niste praguri, dar ele se refera la verificarea achizitiilor publice. Este vorba de Legea 314/2009 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 30/2006 privind funcţia de verificare a aspectelor procedurale aferente procesului de atribuire a contractelor de achiziţie publică, a contractelor de concesiune de lucrări publice şi a contractelor de concesiune de servicii.