Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Razgandire renuntare la succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Razgandire renuntare la succesiune

In cazul in care doi frati nu au avut pretentii la mostenire dupa moartea parintilor si au semnat succesiunea in favoarea celui de-al treilea frate , iar dupa ceva timp se razgandesc si vor sa dea in judecata succesiunea , pot avea castig de cauza ?
Renuntarea la mostenire este definitiva dar poate fi retractata in termen de 6 luni de la deschiderea succesiunii.
cyan, moderator
Atentie! Poate fi retractata numai daca alt succesibil nu a acceptat succesiunea!
E vorba de tatal meu care a facut succesiunea tatalui lui , din care reiese ca mama sa (bunica mea) ramane cu jumatate din avere iar cealalta jumatate ramane lui . Insa tata mai avea 2 surori care au declarat ca nu au pretentii . (ceea ce scrie clar in actul de succesiune ) .
Dar..dupa 5 ani de la acea data tatal meu a decedat iar cele 2 surori vor sa dea in judecata taxa de succesiune facuta acum 5 ani si sa-si ceara drepturile .
S-o dea. Îşi mai omoară şi ele plictisul. Cam scump, dar poate pentru ele distracţia în instanţă face toţi banii.