Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Datoriile parintilor se mostenesc?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Datoriile parintilor se mostenesc?

Buna ziua. Mama mea a fost expulzata la varsta de 3 ani din Bulgaria impreuna cu tatal si fratele ei. Cand au ajuns in Romania , tatal ei a fost chemat la razboi si a lasat copiii in grija unei femei. Cand s-a intors din razboi femeia aceasta era insarcinata si tatal mamei mele a luat copilul pe numele lui,desi nu era al lui.Femeia aceasta a nascut un baiat , care a devenit fratele vitreg al mamei mele, cand s-au facut actele pentru despagubiri ( ca au fost expulzati) el a dat-o in judecata pe mama mea ca el de ce nu a primit nimic decat mama mea si fratele ei. Si mama mea a castigat primul proces si asa s-a intins procesul pe 7 ani pana acum in decembrie cand mama mea a murit, mentionez ca fratele ei de mama a murit in 2008.Si acum mai e in viata doar fratele vitreg ( cel mai mic dintre ei) . Abia acum la sfarsitul lunii e urmatorul proces unde vom declara ca mama mea a murit,desi avocata este informata deja de la deces.Mentionez ca mama mea cat a fost in viata a facut contract de intretinere pe mine pentru jumatatea ei de apartament,dar in rest nu am mostenit nimic de la mama mea bani,pentru ca banii s-au impartit in jumatate de catre ea si fratele ei de mama acum 13-14 ani cred, dar stiu ca fratele vitreg este foarte pornit pe mine si pe familia mea si nu se va opri aici,pentru ca si la inmormantare a venit nechemat de nimeni si a facut un sandal si mi-a spus ca nu se va opri, pot sa fiu eu trimisa in judecata ca unica fiica a mamei mele?
Nu. In calitate de fiica, mosteniti numai dvs. Fratele dansei este indepartat de la mostenire.
Depinde de situatia concreta, ati acceptat mostenire, nu ati facut-o, despre ce datorii vorbim etc.
Vorbiti cu avocata dv.
Nu am acceptat nici o mostenire, singura mostenire care am primit-o de la mama mea a fost jumatatea ei de apartament pentru care a facut contract de intretinere cu mine cat timp a fost in viata, in rest nu am primit aboslut nimic in plus.
Concret: despagubirile primite au fost dupa bunurile bunicii(mama mamei) , bunuri comune (bunic+ bunica) sau dupa bunurile bunicului. Situatia este diferita! Fratele vitreg(unchiul) avea drepturi la fel ca mama dvs. daca bunurile au fost ale bunicului dvs. sau partial(cota de 1/2) ale bunicului, daca au fost bunuri ale bunicii era exclus de drept de la mostenire.
Eu am inteles ca nu a primit nimic de la bunic fratele vitreg al mamei. Si ca in speta vorbim numai de mostenirea de la mama dansei si intrebarea era: Daca fratele vitreg are vreun drept la mostenirea surorii. Poate am inteles gresit. Asteptam clarificari.