Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... lesire pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

lesire pensie

sunt nascut in 09-1966
-in perioada 28-10-1985--27-10-1987 stagiu militar(2 ani marina)
-in perioada 1-03 1988--16-02 -1994 am lucrat in grupa a II de munca(5 ani 11luni si 15zile) - procent 90%
-din 16-02 -1994 pana in prezent lucrez in grupa I-a de munca (conditii speciale dupa noua denumire)-procent 100%
intrebarile mele sunt
-cei 2 ani de armata se considera numai stagiu minim de cotizare sau in functie de "arma"si grupa
-pentru a beneficia de reducerea de la grupa a II a este suficient sa mai lucrez cele 2 saptamani in conditii speciale(dupa noua lege){se cumuleaza anii lucrati in grupa a II a cu cei lucrati in conditii deosebite sau trebuie lucrati ani intregi}
va multumesc anticipat
2 ani de armata este stagiu asimilat si intra in calculul pensiei de limita de varsta.
Pentru a putea beneficia de reducerea varstei pentru anii de grupa II-a nu mai puteti face nimic.
Doar daca se modifica legea si se acorda reducere pentru mai putin de 6 ani.