Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta pensie

buna ziua,
sunt nascut in septembrie 1966 si am avut urmatoarea activitate:
-1985-1987 2ani stagiu militar(marina)
-5ani 11luni 15zile grupa a II de munca(procent de 90%)
-21ani 7luni 5zile grupa I +conditii speciale (procent de 100%)
cand voi putea iesi la pensie?
-va multumesc anticipat
Limita de varsta la 53 de ani si 6 luni.
va multumesc pentru promtitedine dar am o nelamurire
65 varsta standard minus10,5 deducere=54ani si 6 luni ori dumneavoastra ziceti ca pot iesi la 53 ani si 6 luni
-un an de unde mai vine deoarece nu am 6 ani de grupa a II a compelti.
- vine cumva de la stagiul militar?
Legea 155/2015

3. Articolul 158 va avea urmatorul cuprins:....................
.......................................................................................
(3) Stagiile de cotizare realizate in grupa I de munca, conditii speciale si/sau alte conditii de munca mai mici de 2 ani, se valorifica in vederea reducerii varstelor standard de pensionare conform art. 55 alin. (1) lit. a) si tabelului nr. 1.

In prima postare am mers pe prevederile de mai sus..
Prin transformare imi iesise 6 ani de conditii deosebite.
Adica 5 ani si 11 luni in grupa ii in procent de 90% + 7 luni si 5 zile de conditii speciale.
Am refacut calculele si imi ies doar 5 ani 11 luni si 2 zile.
Daca ar fi fost 6 ani ramanea valabil 53 de ani si 6 luni.
Nefiind 6 ani,ramane 54 de ani si 6 luni.
Buna dimineata,
sunt nascut in septembrie 1966 si am avut urmatoarea activitate:
-1985-1987 2ani stagiu militar
-01:03:198--15:03;1994 grupa a II de munca(procent de 90%)
-16:03:1994--30:09:2015 conditii speciale (procent de 100%)
-30:09:2015--05:07:2017 somaj+salaricompletare
06:07:2019-prezent angajat
cand voi putea iesi la pensie?
Va multumesc anticipat
52 ani si 10 luni potrivit ultimelor modificari
Carp Mircea, utilizator