avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 144 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz la contractul de munca pe peroada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz la contractul de munca pe peroada determinata

buna seara!
daca angajatorul, intr-un contract de munca determinata de 3 luni, nu mai are activitate din motive ce nu tin de el, inainte de expirarea termenului din CIM, poate concedia cu preaviz angajatul, daca da, cate zile se trece in cim?

pt o perioada de 3 luni, data inceperii activitatii este 12.05.2014, iar data de sfarsit este 12.08.2014, adica ultima zi in pontaj este 12.08?

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:38, 11 Octombrie 2014
iar, in CIM, la sfarsit, scrie "pe data de ....prezentul contract inceteaza in temeiul art..... din legea nr. 53/2003- codul uncii, ce trebuie sa completez?
Indiferent de tipul c.i.m., durata preavizului este :
- in cazul demisiei : nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

- in cazul concedierii : nu poate fi mai mica de 20 de zile lucratoare.

pt o perioada de 3 luni, data inceperii activitatii este 12.05.2014, iar data de sfarsit este 12.08.2014, adica ultima zi in pontaj este 12.08?


Data incetarii c.i.m. poate fi zi lucratoarea sau zi nelucratoare, atat timp cat legea nu face vreo distinctie in acest sens.
Prin urmare, data de 12.08 = data incetarii c.i.m. si poate fi si ultima zi lucrata.

Nu completati nimic la acea mentiune din c.i.m., decat daca doriti dupa ce a incetat c.i.m.
buna ziua,
va rog sa imi raspundeti, daca se poate, la urmatoarele intrebari:
1. vrem sa mai prelungim acest CIM pe per determinata, dar inca nu stim cat mai dureaza comenzile noastre, care este perioada minima al celui de-al doilea contract? 1 luna se poate?
2. daca contractul initial expira in 12.08.2014, cand facem modificarea in revisal?
3. unde anume facem prelungirea in revisal, intram la "modificare"?
4. ce acte trebuiesc intocmite salariatului?
va multumesc.
1. vrem sa mai prelungim acest CIM pe per determinata, dar inca nu stim cat mai dureaza comenzile noastre, care este perioada minima al celui de-al doilea contract? 1 luna se poate?


Se poate prelungi durata c.i.m. , chiar si pentru o luna de zile.

2. daca contractul initial expira in 12.08.2014, cand facem modificarea in revisal?


Din data de 12.08.2014, numarati 19 zile lucratoare si veti afla ultima zi in care trebuie sa operati si sa transmiteti REVISAL-ul.
In speta, 09.09.2014 ar fi ultima zi de transmitere a REVISAl-ului.

3. unde anume facem prelungirea in revisal, intram la "modificare"?

Intrati modificare c.i.m. si modificati numai data de sfarsit , in loc de 12.08.2014 , veti trece 12.09.2014.

4. ce acte trebuiesc intocmite salariatului?

Informarea si apoi actul aditional se comunica salariatului.


va multumesc foarte mult, dar as mai avea 2 intrebari:
1. s-a hotarat sa se prelungeasca pe inca 3 luni, dar daca nu sunt comenzi suficiente se poate incheia contractul "la zi" mai devreme? cu ce articol din CM?
2. pot sa transmit astazi revisalul?

Alte discuții în legătură

Rectificativa in revisal AdiCov AdiCov Buna dimineata, Va rog sa-mi spuneti cum pot modifica in Revisal articolul cu care am inchis contractele de munca din art.55 b in art.173 Stiu ce inseamna ... (vezi toată discuția)
Incetare cim niko79 niko79 Buna ziua! Va rog frumos sa-mi spuneti care sunt pasii de operare in Revisal a unui contract de munca inchis cu art 61 lit. a. Multumesc (vezi toată discuția)
Încheiere contract muncã de cãtre lichidator gheorghian-sergiu gheorghian-sergiu Salutare. Am o dilemă. Se dă: societate aflată în faliment, salariată în concediu creștere copil, revenită direct cu preaviz. Respectiva a primit ... (vezi toată discuția)