Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna inaintea suspendarii contractului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna inaintea suspendarii contractului de munca

Bună,
Am ales să intru în concediu pentru creșterea copilului ca tată iar pentru aceasta am inteles ca mi se va suspenda contracul individual de munca. Acest lucru se va intampla undeva in luna Iunie a.c.
Pentru anul in curs beneficiez de 23 de zile de concediu de odihna, din care 2 zile de anul trecut. Pot sa inaintez o cerere pentru concediu de odihna pentru lunile Ianuarie-Mai? Cate zile vor fi calculate pentru această perioadă?
Am inteles ca pentru perioada de concediu de odihna se inainteaza o cere cu minim 20 de zile lucratoare in prealabil. Eu nu ma incadrez pentru ca decizia de a intra in CCC a venit in perioada asta.
Avand in vedere ca mi se va suspenda contractul de munca, voi putea beneficia de zilele de concediu de drept pentru lunile in curs?
Marta0000, utilizator
1. procedura de acordare a CO ar trebui sa fie reglementata la nivel de angajator.

2. Potrivit art. 145 alin. (2) din Codul muncii, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Pentru perioada 01.01.2014 - 01.05.2014 aveti dreptul la 21 : 12 x 4 = 7 zile lucratoare de CO., la care se mai adauga si cele 2 zile de CO de anul trecut.