Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Predare carnet de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Predare carnet de conducere

Carnet de conducere ridicat pt. depasirea vitezei legale, pierdut procesul in ambele faze ( prima instanta si cale de atac) ; ce se intampla daca nu predau carnetul ?
Perioada suspendarii dreptului de a conduce se va majora cu inca 30 de zile.
Art.116 din Oug.195/2002
.........................................
(4) În termen de 15 zile de la data pronunţării hotărârii judecătoreşti prin care instanţa a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei, contravenientul este obligat să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă pentru a preda permisul de conducere.
(5) Neprezentarea contravenientului în termenul prevăzut la alin. (4), în mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce.
Adica, atunci cand te prinde politia, ti-l ia 2 luni?
Indiferent daca carmetul este predat sau nu, el este suspendat. In baza de date a Politiei figureaza ca si suspendat, conducerea autovehiculelor in aceste circumstante atragand raspunderea legala.