Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestatie pedeapsa definitiva
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestatie pedeapsa definitiva

In cazul unei pedepse definitive date de Inalta Curte de Casatie si Justitie, avocatul condamnatului a depus o contestatie si s-a dat un termen pt rezolvarea acesteia. Se poate schimba ceva in urma contestatiei? Va rog mult sa raspundeti.
Va rog mult sa-mi raspundeti daca o contestatie poate schimba ceva in cazul unei pedepse definitive. Va rog mult de tot
Se poate schimba dar fara sa cunostem speta, ce sa va raspundem,
persoana in cauza a primit o pedeapsa de 4 ani cu executare pt. aderare sau sprijinirea unui grup infractional (Art. 7 L39/2003) si organizarea, conducerea sau finantarea faptelor (Art. 2-9, L143/2000). Sentinta a fost data de Inalta Curte de Casatie si Justitie (definitiva), dar in ziua respectiva avocata condamnatului nu s-a prezentat motivat, instanta numind un avocat din oficiu.
Avocata a depus o contestatie privind sentinta si s-a dat un termen.
Ce se poate schimba la acea infatisare? Va multumesc.
contestatie in anulare?
nu stiu exact ce a cerut avocata..
Dar ce se poate rezolva in urma acestei contestatii? Persoana ar putea primi o pedeapsa neprivativa de libertate, sau pedeapsa ar scadea? ce se poate schimba, ce se poate intampla la acea infatisare?
Multumesc
MorosanuMadalina, utilizator