Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce cale extraordinara de atac se poate folosi?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce cale extraordinara de atac se poate folosi?

Prietenul meu are de executat o pedeapsa de 4 ani cu executare pt. aderarea sau sprijinirea unui grup infractional si organizarea, conducerea sau finantarea faptelor. A avut doua termene la Inalta Curte, dar la primul s-a dat amanare, iar la cel de-al doilea avocatul nu s-a prezentat, depunand la dosar o adeverinta medicala. instanta a dat sentinta de mai sus printr-o hotarare definitiva., cu avocat din oficiu. Din cate am inteles, avocatul a facut o contestatie la tribunalul botosani, deoarece acolo se afla in detentie persoana in cauza. s-a dat un termen in urma contestatiei. Va rog tare mult sa ma ajutati, spuneti-mi despre ce cale extraordinara de atac este vorba??
Aveti la indemana doua cai extraordinae de atac respectiv contestatia in anulare si revizuirea.
care este cea mai potrivita si ce se poate intampla la termenul fixat? Multumesc