Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Achizitii obiecte de inventar sau de miloace fixe?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Achizitii obiecte de inventar sau de miloace fixe?

Care sunt avantajele sau dezavantajele achiziţionării şi trecerii la cheltuielile PFA-ului (ÎI) a anumitor obiecte de inventar sau, pe de altă parte, a unor mijloace fixe?
Ce avantaje sau dezavantaje sa fie. Le cumparati pe pfa (II) cu factura, le treceeti in registrul jurnal de incasari si plati si registrul inventar si astfel puteti sa deduceti cheltuieli cu ele. Altfel nu.