Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Rezultat comisie rogatorie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Rezultat comisie rogatorie

Buna ziua. Sunt intr-un proces civil . Am trimis Comisie Rogatorie la locul de munca al sotului. Au trecut 6 luni si inca nu am primit nici un raspuns. Cat timp dureaza ca sa ajunga raspunsul ? Multumesc
Comisie rogatorie la locul de muncă.. Mai exact?
In Turcia, la firma unde lucreaza, sau cel putin stiu ca lucra ...
Uneori poate depăși termenul indicat de către dumneavoastră. Însă tot nu mi-ati raspuns ce obiect are comisia rogatorie, ce anume trebuie să se faca prin intermediul acestei comisii?
Am cerut salariul pe ultimele 6 luni pentru plata pensiei de intretinere a minorului . A trecut foarte mult timp... si daca la urmatoarea infatisare nu o sa ajunga raspunsul comisiei ,o sa intram in vacanta si tocmai prin septembrie posibil sa aflu.. si sa inchei acest proces. De aceea intreb cat poate dura aceasta comisie rogatorie. Si inca o intrebare... Banii ii pot recupera din urma? Tin sa precizez ca baietelul are 2 anisori si nu am fost ajutata cu absolut nimic, sunt in proces de 1 an.
ElenaIonescu, utilizator
Într-o primă fază, judecătoria inaintează către tribunal actele și solicitarea traduse de către dumneavoastră catre tribunalul din Turcia și după obținerea răspunsului procedura de mai sus in sens invers, deci este posibil sa dureze.
Puteti solicita si dumneavoastra direct firmei respective in tot acest timp un raspuns.

Pensia de intretinere se poate solicita a fi platita de la data inregistrarii actiunii la judecatorie.
Se dau termene de regula si in vacanta judecatorească in astfel de dosare.
ContSters318277, utilizator