Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament pentru un teren- mostenitorii refuza ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament pentru un teren- mostenitorii refuza dezbaterea mostenirii

Buna Ziua

Unchiul meu i-a dat mamei mele 2 hectare pamant cu testament.In testamentul respectiv scrie ca ii lasa dupa moatea lui 2 hectare de pamant si cand a facut actul el detinea un Titlu de propietar pe respectivul pamant.Unchiul meu a murit de 2 ani, era casatorit si are 3 copii.Acum mama vrea sa imi dea mie cu acte cele 2 hectare de pamant.

Asi vrea sa stiu de ce acte am nevoie la notar in afara de testamentul pe care il are ea .
Si asi mai dori sa stiu daca mai am nevoie sa ma duc la notar si cu cei 3 copii ai unchiului meu sau daca am cumva nevoie de semnaturile lor...

Multumesc
Intrebarea ar fi daca s-a facut succesiunea dupa unchi deoarece mama va poate dona acel teren in baza testamentului dupa efectuarea succesiunii.
nu s-a facut succesiunea dupa unchiu...dar mama mea este cam bolnava si eu am grija de ea ..am si un contract de intretinere pe casa ei.Mai am si 3 frati...Daca moare mama toti vor trage de acel pamant dar ea vrea sa mi-l de mie pentru ca eu ma ocup de ea
Copii unchiului nu vor sa faca succesiunea....

Ce pot face eu in acest caz?

Va multumesc
:offtopic:Am rugamintea sa nu mai deschideti un nou topic cu acelasi subiect, avand in vedere ca procedand astfel incalcati pct.3.3 din Regulament, aceasta in conditiile in care ati deschis acelasi topic de 3 ori pana la acest moment.
Multumesc pentru intelegere.
dsmihalea a scris:

Buna Ziua
Unchiul meu i-a dat mamei mele 2 hectare pamant cu testament.In testamentul respectiv scrie ca ii lasa dupa moatea lui 2 hectare de pamant si cand a facut actul el detinea un Titlu de propietar pe respectivul pamant.Unchiul meu a murit de 2 ani, era casatorit si are 3 copii.Acum mama vrea sa imi dea mie cu acte cele 2 hectare de pamant.
Asi vrea sa stiu de ce acte am nevoie la notar in afara de testamentul pe care il are ea .
Si asi mai dori sa stiu daca mai am nevoie sa ma duc la notar si cu cei 3 copii ai unchiului meu sau daca am cumva nevoie de semnaturile lor...Nu s-a facut succesiunea dupa unchiu si copii nici nu vor sa o faca
Eu am grija de mama mea si am un contract de intretinere pe casa cu mama.Mai am 3 frati si dupa moartea mamei toti se vor zbate pentru pamant.Ea vrea sa imi dea mie cat mai traieste(si nu mai are chiar mult).
Multumesc

d_doinita a scris:

Trebuie facuta succesiunea dupa unchiul mamei. Pentru a deveni proprietara, mama tebuie sa obtina certificat de mostenitor testamentar si abia apoi poate sa va instraineze dvs pamantul.
dsmihalea a scris:

Va multumesc

imi cer scuze ..nu mi-am dat seama...multumesc
O posibila varianta ar fi ca mama sa lase testament. Nu va poate dona sau vinde deoarece nu este proprietara pe terenul respectiv. Nu stiu daca si varianta testamentului este posibila.