Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mosteniri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mosteniri

Buna ziua, va deranjez cu o intrebare, mama mea a avut in intretinere pe o matusa si pe sotul acesteia (decedati amandoia)era sora bunici (mama-mamei mele),matusa cu unchiu, copii nu au avut , la ei in casa a intrat doar mama mea, atunci unchiu a hotarat sa se dea in ingrijire mamei, aceasta ia ingrijit si ia imnormantata pe amandoi, pe langa casa ia mai ramas un teren, care acum este in arenda,
Intrebarea mea este , doamna la care este pamantul in arenda , ne-a zis ca acesta nu poate fii nici vandut , dar nici sa il lase mama mostenire unuia dintre copii, ca il poate folosii doar cat traieste mama.Poate fi adevarat acest lucru?si de ce?
Va ,multumesc !
azucena, utilizator
Buna ziua,
Nu cred sa fie adevarat acest lucru.
Doar in cazul in care nu are acte de proprietate pe acel teren, ar exista aceasta posibilitate.
Dar, daca exista acte de proprietate atunci nu are dreptate.
Buna ziua,
Daca matusa si unchiul nu a mai avut copii asa cum spuneti, ar trebui sa le deschideti succesiunea iar mama dumneavoastra sa accepte aceasta succesiune in calitate de nepoata.
Prin acceptare daca nu mai sunt si alti mostenitori, aceasta va dobandi intreaga masa succesorala a celor doi defuncti.
Atat casa cat si terenul de care faceti referire.
Povestea cu ce v-au spus cei de la asociatie nu este valabila, cata vreme mama dumneavoastra va avea certificatul de mostenitor care ii confera drepturi depline la intreaga masa succesorala a celor doi defuncti.
Va multumesc frumos, o zi frumoasa
Avem acte, va multumim frumos