Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drum de servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drum de servitute

S-a construit o cladire duplex ,cu amprenta de 180mp pe un teren de 400mp.Duplexul este orientat perpendicular pe sosea.Familiile au ajuns la situatia de a realiza un drum de servitute.La pozitionarea constructiei, s-a respectat distanta de 3m fata de hotarul vecinilor de pe cele trei laturi.Care trebuie sa fie latimea acestui drum? daca in partea din spate stau doua familii cate drumuri de acces trebuie legal sa aibe?
~ Conținut șters la cerere ~
Cel putin 1 ,inseamna 1m?Va multumesc.
cel putin 1 DRUM , nu 1 m! Accesul catre acest duplex ar trebui sa fie stipulat in aut. de constructie si nu la libera/mica intelegere. Latimea drumului trebuie sa fie suficienta pentru a permite accesul unei masini de pompieri =3m!