Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducerea contributiilor sociale pe perioada de somaj ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducerea contributiilor sociale pe perioada de somaj tehnic

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu niste lamuriri: Ma aflu in a patra luna de somaj tehnic si vreau sa stiu daca facilitatile oferite de stat angajatorului ( ex reducerea contributiilor sociale ..etc) se reflecta in vreun fel in salariul net.

Astept cu interes raspunsurile dvs.
Fiecare perioda se calculeaza conform legilor aplicabile.
Pentru perioda de activitate normala se calculeaza si se retin contributiile aferente, iar pentru perioada de somaj tehnic nu se vor retine aceste contributii.