Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Depunerere sume asociatia de proprietari la banca
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Depunerere sume asociatia de proprietari la banca

buna ziua,
De aproximativ un an de zile, administratorul blocului nu a depus sumele incasate de la intretinere si fond de rulment in banca sau la cec, care este termenul legal in care este obligat sa depuna orice suma incasata , si nu are voie sa le tina la el acasa?exista vreun text de lege sau undeva unde sa ii pot dovedi ca nu este legal ceea ce face?
In ce calitate intrebati ?
Toate responsabilitatile si obligatiile aferent functiei de administrator de imobil sunt prevazute in L nr 230/2007 ,norma acesteia de aplicare HG nr 1588/2007
Suplimentar,limitele de competenta sunt reciproc asumate in CIM si fisa postului
care este termenul legal in care este obligat sa depuna orice suma incasata

Nu exista dispozitie legala expresa in acest sens
Obligatia depunerii sumelor percepute in contul cotelor individuale de intretinere sunt concret stipulate in CIM si fisa postului
in calitate de proprietar, trebuie sa existe o lege contabila care sa stipuleze termenul la care trebuie depus . cim nu stipuleaza asa ceva, in cim sunt stipulate obligatiile si anume legile care trebuie respectate, continutul lor nu trebuie in cim stipulat, ci in vreo lege contabila, astept raspunrui de la un specialist va rog, multumim pt raspuns

stiu ca exista un termen de pastrare a numerarului in casa, pe care nu ai voie sa il depasesti
Adriantot, moderator
asociatia de proprietari are reprezentant legal presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta sa reprezinte si sa apere interesele asociatiei si a membrilor acesteia
Atentie sporita in CIM partile angajator-angajat precizeaza obiectul contractului , obligatiile in sarcina angajatului
In fisa postului sunt precizate concret obligatiile administratorului de imobil
Atentie sporita deoarece nu orice administrator de imobil exercita si responsabilitatea de casier
Astfel ca,in cazul in care un administrator de imobil intelege sa presteze si activitatea de casier,
asociatia de proprietari in fisa postului ii va impune administratorului si limitele de competenta aferente responsabilitatii de casier
Legea contabilitatii nu prevede dispozitii privitoare la termenul de depus incasari la asociatii de proprietari
ynocentta, utilizator
ok, atunci spuneti-mi va rog altfel, vorbim de casier, poate pastra banii in casa, la infinit, un an, doi, trei? ce termene se uziteaza ....sa presupunem ca exista o cutuma, care poate a devenit obligativitate in asociatiile de proprietari, stie cineva sa imi raspunda?
Dar poate nu are ce depune, pentru ca ce incaseaza plateste la furnizori numerar,daca mai aveti si restantieri si nu aveti alte fonduri adunate inafara de cel de rulment chiar nu poate fi vorba de sume mari pastrate in casa,putem vorbi doar de comisioane,de retragere,de administrare cont..
Legal nu este prevazut plafon de casa,doar daca exista o limita impusa de regulamente interne.