Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Semnarea bilantului
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Semnarea bilantului

Asociatii pot sa semneze Bilantul si toate anexele aferente??
Sau obligatoriu administratorul?
Multumesc

Ordinul nr. 79/2014 privind principalele aspecte legate de întocmirea şi depunerea situaţiilor financiare anuale şi a raportărilor contabile anuale ale operatorilor economici la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice la punctul 2.9 prevede urmatoarele:

"(1) Situaţiile financiare anuale se semnează de persoanele abilitate potrivit legii.

(2) Situaţiile financiare anuale se semnează şi de către administratorul sau persoana care are obligaţia gestionării entităţii."

Prin urmare bilantul contabil se semneaza de catre administrator, iar la intocmire, trebuie sa semneze una din urmatoarele persoane:

1. Persoane fizice autorizate CECCAR (Experti contabili)

2. Persoane juridice autorizate CECCAR (firme de contabilitate)

3. Directorul economic

4. Contabilul sef

5. Alta persoana din firma care are studii superioare economice si care inlocuieste Directorul Economic si Contabilul sef cand acestia lipsesc.

asta inseamna ca DA poate si asociatul sa semneze??