avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... INSELACIUNE?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

INSELACIUNE?

am fost escrocata de un individ, pe nume [editat]pe care l-am imprumutat la un peco, cu o suma pentru a-si cumpara benzina si a ajunge acasa la 300 km. Deoarece era in masina cu un copil mic, eu am cazut in capcana si i-am dat banii, urmand ca a doua zi sa-mi returneze banii. Dar de atunci nu mai raspunde la telefon. va rog sa mediatizati cazul, pt a nu mai pacali si alte persoane.
unde poate fi incadrat acest caz de inselaciune?
Ultima modificare: Miercuri, 14 Mai 2014
gi-jane2, moderator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 14:32, 14 Mai 2014
Ati putea depune plangere la politie pt abuz de incredere.
Pe forum discutam problemele , nu persoanele asa ca nu dam nume pe forum, multumesc pt intelegere.
Depuneti plangere la politie daca credeti ca ati fost inselat.
Exista si astfel de inselaciuni care se practica.
Din pacate, pot exista situatii reale iar oamenii de buna-credinta sa nu fie crezuti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Escrocherie sentimentala adrianm12 adrianm12 Buna ziua, Trec direct la subiect, fiindca este vorba despre o problema grava ce ne-a tulburat intreaga familie. Sora mea M. a cazut victima unui barbat cu ... (vezi toată discuția)
Inselaciune - intrunirea elementelor constitutive ale infractiunii eder eder Ieri am cumparat un telefon mobil de la o persoana care a dat un anunt de vanzare pe internet, insa atunci cand ne-am intalnit sa facem vanzarea, telefonul nu ... (vezi toată discuția)
Inselaciune sau abuz de incredere? ionescu12 ionescu12 Buna ziua ! V-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta cu un raspuns in situatia de mai jos ! In urma cu doi ani , eram intr-o relatie cu un barbat, pe care ... (vezi toată discuția)