Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sex consimtit cu o minora
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sex consimtit cu o minora

Buna ziua

Am o situatie in familie: el 29 de ani ea 14 ani jumatate. Intretin relatii intime (parintii stiu ca l-au primit pe baiat in casa si sa ramana sa doarma acolo). Se despart. Dupa cateva luni ea anunta ca e gravida si naste la 15 ani si tre luni. I-am propus paternitatea. Initial a fost de acord acum nu mai vrea spune ca merge la politie si il da in judecata pe baiat. Care pot fi consecintele? Multumesc.
Puscarie pt baiat..ce baiat.. ala e barbat.
gi-jane2, moderator
In orice caz daca il reclama la politie poate cere test de paternitate! Si daca nu e copilul lui??? Oricum si parintii fetei sunt niste iresponsabili!
pana la a vedea al cui e copilul, daca o fi al lui sau nu, a facut sex cu un minor si asta e fapta penala chiar daca fata a consimtit.
Art. 220

Actul sexual cu un minor

(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.