avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Gradinita
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Gradinita

Buna ziua,

Am o mica nelamurire privind drepturile mele ca angajat.

Am un copil mic in varsta de 3 ani si jumatate pe care l-am dat la gradinita.

Intrebarea mea este: Exista vre-o lege prin care angajatorul meu este obligat sa imi accepte alt program,ca sa pot duce/lua copilul de la gradinita?

Gradtinita are program 8:00 - 17:00,eu am programul la fel si nu ma incadrez cu sotia sa duc copilul la gradinita sau sa il iau.

Programul intreprinderii este 06:00-22:00 (3 schimburi).

Cum procedez in caz ca exista vre-o lege?

Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:03, 14 Mai 2014
~ Conținut șters la cerere ~
Nu exista niciun text de lege care sa-l oblige pe angajator la ceea ce doriti dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecere de la doua schimburi la trei schimburi zsorox zsorox Am si eu o problema. Lucrez la o firma in doua schimburi ( 06:00 - 14:00 si 14:00 - 22:00 ). Firma vrea sa treaca la un program in trei schimburi. Eu nu ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare Kryptonick Kryptonick Buna As avea o intrebare privitor l orele suplimentare Lucrez la o firma unde se lucreaza in 3 schimburi. Pentru ca un coleg este in concediu lucram 12 ore ... (vezi toată discuția)
Munca in ture departament paza dragonu89 dragonu89 Buna ziua,as dori sa stiu,daca potrivit codului muncii ,si aici ma refer in domeniul de paza,la o tura de 8 ore intre 22:00/06:00 nu ar fi normal sa am 24 de ... (vezi toată discuția)