Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procura speciala vanzare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procura speciala vanzare apartament

Buna ziua !
Trebuie sa fac o procura pentru vânzarea unui apartament.
Ce clauza trebuie sa contina? Trebuie sa fiu atenta la vreun detaliu in redactarea ei ?
As vrea sa nu mai am nici o legatura cu acel imobil, incat indiferent ce va face cel caruia eu ii fac procura, eu sa nu mai fiu implicata.
Voi primi si eu de la notar un exemplar al procurii?
Mona_2014, utilizator
Impozitul nu se retine automat , la notar, când se perfecteaza vânzarea?
se retine la notar, insa se retine de la vanzator, deci trebuie sa fie specificat in procura si acest lucru.
procura poate fi irevocabila ?
Nu. Dar credeti ca ar fi in interesul dvs sa fie irevocabila, daca ar fi...????
situatia e mai complicata...
il imputernicesc pe fostul sot sa vanda un apartament...
in principiu, nu ma intereseaza cu cat il vinde... mi-a adus un model de procura de la un notar in care specifica ca mandatul este irevocabil gratuit si netransmisibil ... si eu stiam ca mandatul este revocabil...
care este textul de lege in care se mentioneaza ca mandatul nu poate fi irevocabil ?
Nu de alta, dar nu vreau sa semnez un act care nu e legal...desi e la notar...nu ar trebui sa-mi fac eu griji ...
Mona_2014, utilizator