avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 840 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procura speciala vanzare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procura speciala vanzare apartament

Buna ziua !
Trebuie sa fac o procura pentru vânzarea unui apartament.
Ce clauza trebuie sa contina? Trebuie sa fiu atenta la vreun detaliu in redactarea ei ?
As vrea sa nu mai am nici o legatura cu acel imobil, incat indiferent ce va face cel caruia eu ii fac procura, eu sa nu mai fiu implicata.
Voi primi si eu de la notar un exemplar al procurii?
Ultima modificare: Joi, 15 Mai 2014
Mona_2014, utilizator
Cel mai recent răspuns: Mona_2014 , utilizator 13:38, 15 Mai 2014
Impozitul nu se retine automat , la notar, când se perfecteaza vânzarea?
se retine la notar, insa se retine de la vanzator, deci trebuie sa fie specificat in procura si acest lucru.
procura poate fi irevocabila ?
Nu. Dar credeti ca ar fi in interesul dvs sa fie irevocabila, daca ar fi...????
situatia e mai complicata...
il imputernicesc pe fostul sot sa vanda un apartament...
in principiu, nu ma intereseaza cu cat il vinde... mi-a adus un model de procura de la un notar in care specifica ca mandatul este irevocabil gratuit si netransmisibil ... si eu stiam ca mandatul este revocabil...
care este textul de lege in care se mentioneaza ca mandatul nu poate fi irevocabil ?
Nu de alta, dar nu vreau sa semnez un act care nu e legal...desi e la notar...nu ar trebui sa-mi fac eu griji ...
Ultima modificare: Joi, 15 Mai 2014
Mona_2014, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, drept de proprietate, am ... nicolaect nicolaect buna ziua, transfer drept de propritate: teren extravilan am o \'procura speciala\' semnata de catre vinzator si autentificata de notar in 2007. in procura ... (vezi toată discuția)
Procura speciala reprezentare dosar civil uzucapiunea Natalia22 Natalia22 Buna ziua, Am fost imputernicita intr-un proces de uzucapiunea de catre mama mea si as dori sa stiu daca se poate face actele de carte funciare pe numele ... (vezi toată discuția)
procura Veronica Popescu Veronica Popescu Pot ataca procura pe care o voi reda in continuare cuvant cu cuvant, motivul fiind ca prin aceasta procura nu i se permitea persoanei imputernicite sa vanda? ... (vezi toată discuția)