Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vanzare apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vanzare apartament

Buna ziua am si eu o intrebare mi-sa pus o oprire de vanzare pe ap.la OCPI de catre asociatia de propietari pentru ca am o datorie de 7920,90 lei pentru ne plata intretineri ,mentionez ca nu locuiesc in ap din septembrie 2010 pana in prezent ,aceasta suma de bani cuprinde penalitati de 0,2% si anume 0,1 % penalitati de la distirbuitori si 0,1 % penalitatle asociatiei,suntin litigiu cu asociatia . Intrbarea este chiar daca nu locuies sunt obilgat sa platesc penalitatea de la distribuitori nu am consumat absout nimic ? pentru ridicarea opriri zanzari ap,,pot sa depun o cerere la ocpi pentru ridicarea opriri ,facand dovada ca sunt in litigiu cu asociatia?,relatez fa ptul ca propietarul este decedat din 2009 si s-a facut oprirea proprietarului,va multumesc.
Daca exista un litigiu si este notat la CF pana nu se stinge litigiu nu puteti vinde, platiti sumele datorate si se va radia sarcina din CF. Proprietarul este decedat? Ca nu se intelege....daca da trebuie dezbatuta succsiunea dupa acesta .
Daca aveti privilegiu imobiliar nu aveti ce face pana nu se plateste suma si nu ridica presedintele privilegiul.
Daca asociatia a stabilit 2% penalizari trebuie sa le platiti indiferent ca nu ati consumat.

Cine v-a spus de interpretarea asta aiurita cum ca 1% pentru furnizori si 1% pentru ei?
Ambii 2% sunt pentru ei si vad ei ce fac cu banii.

Ar mai fi varianta sa va dea o adeverinta in care trece suma care este datorie si sa vindeti asa si noul proprietar sa achite imediat.
Dar de ce sa isi bata ei capul cu noul proprietar cand e mai sigur sa achitati dv tot?
w_v_w_v, utilizator
Conform norme in vigoare niciun proprietar nu va fi exceptat de la obligatia platii parti comune
Daca furnizorul de utilitati/servicii a emis facturi cu penalitati,acestea vor fi recuperate de la toti proprietarii
Daca proprietarul de drept al imobilului este decedat,obligatoriu trebuie sa se dezbata succesiunea
Apartamentul nu va fi liber de sarcini si se va putea ridica privilegiul imobiliar de la OCPI numai dupa achitarea integrala a debitului sau in baza hotararii definitive a instantei de judecata
@ynocenyta
Daca furnizorul a emis factura cu penalitati acestea se recupereaza doar de la locatarii cei care au restante ca doar din cauza lor nu s-a platit la timp.
E si logic ca o sa iei penalizari de la cei care au intarziat si nu sunt la zi.

@ ionut 81
Penalizarile dumneavoastra sunt penalizari de neplata si nu au legatura cu faptul ca vin sau nu de la furnizori.
Daca eu ca asciatie de proprietari am bani si platesc la timp facturile nu o sa am niciodata penalizari pe factura.
Asta nu insemna ca nu pot lua penalizari de la locatarii care nu platesc la timp.
w_v_w_v, utilizator
ei au spus ca 0,1 % este de la distibuitori si 0,1 % asociatia .

am cerere depusa la ei ca nu locuieste nimeni din septembrie 2010 si mau gasit trecut cu 2 persoane in lunile mai septembrie 2011 pai daca eu am depus la ei cerere cum ma gasit trecut la intretinere,din 2010 si pana in prezent nu locuieste nimeni .
Adriantot, moderator