Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Anulare tva la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Anulare tva la incasare

buna ziua

va rog sa imi explicati cum se inchide contul 4428 in cazul unei firme care a renuntat la sistemul de tva la incasare. ma intereseaza care sunt notele contabile de tva in lunile urmatoare iesirii din sistem.

multumesc
Atat contul 442806 cat si contul 442807 se vor inchide prin conturile 4426 si 4427 pe masura platii sau incasarii facturilor ce au ramas neexigibile in jurnalele TVA de cumparari si vanzari.
(art.134^2 alin.(7)si art.145 alin.1^1 din Codul fiscal).