Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Titlu de proprietate
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Titlu de proprietate

Intrebare:
Pentru un teren+casa achizitionate in 1996 prin contract de vanzare-cumparare la notariat, pentru care la vremea respectiva nu s-a emis titlu de proprietate, care sunt pasii ce trebuiesc urmati penru emiterea acelui titlu.

Multumesc
Daca aveti contract de vanzare cumparare autentificat la notariat nu mai aveti nevoie de nici un tiltu de proprietate. Faceti-va cadastru si intabulati imobilul in Cartea Funciara.
Mergeti la notarul unde ati incheiat contractul in baza acelei adeverinte pe care ati primit-o de la comisia constituita in virtutea legii 18 /91 ( si reprezenta dovada de reconstituire/ retrocedare), si solicitati sa faca intabularea in Cartea Funduara pentru ca detine dosarul dumneavoastra.