Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare de nume, schimbare certificate de stare ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare de nume, schimbare certificate de stare civila

Recent ne-am schimbat pe cale administrativa numele de familie, atat noi ca parinti cat si copiii nostrii minori. Intrebarea mea ar fi daca, pe langa certificatul de casatorie, care a fost schimbat deja pe numele nou, se schimba si certificatele de nastere? M-ar ajuta mult daca ati putea sa-mi oferiti si temeiul legal in functie de raspuns. Multumesc anticipat.
Sigur ca se schimba toate, si ale dvs. si ale copiilor.
Ceea ce trebuie sa faceti este sa mergeti la Starea Civila unde ati inregistrat cererea cu originalul dispozitiei + cu certificatele originale si sa platiti o taxa.

Temeiul legal il gasiti in Hotararea nr. 64 din 26 ianuarie 2011 pentru aprobarea Metodologiei cu privire la aplicarea unitară a dispoziţiilor în materie destare civila, in Sectiunea a 5-a: Inregistrarea schimbarii numelui de familie si/sau a prenumelui pe cale administrativa (art. 107 - 111):
[ link extern ]
Ares-3, moderator