Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimbare nume
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimbare nume

Buna ziua,
A-si dori raspuns la urmatoarea situatie: dupa prima casatorie am si numele sotiei mele, deci doua nume. Dupa decesul sotiei mele m-am recasatorit, am ramas tot cu doua nume de familie iar actuala sotie cu numele de fata. Intrebare: cum pot sa renunt la al doilea nume luat la prima casatorie si a doua sotie sa preia numele meu?Care ar fi costurile atat financiare cat si durata acestor actiuni? Va multumesc.
Legea 64/2011-metodologia cu privire la aplicarea unitară a dispozițiilor în materie de stare civilă, art.106 înscrierea schimbării numelui de familie și/sau a prenumelui pe cale administrativă, aici găsiți tot ce aveți nevoie sau mai simplu vă adresați Direcției de evidență a persoanelor pe raza localității de care aparțineți.Este o întreagă metodologie si este de durată, dar bănuiesc că pentru d-voastră merită.Mult succes
Multumesc mult.
Cu stima,
Treitl B. Tamas E.